Wewnętrzny ekran wentylacyjny

W starych budynkach często zdarza się, że z zewnątrz nie możemy odkopać piwnic (brak miejsca). Wtedy należy od strony wewnętrznej pomieszczenia piwnicznego zastosować tzw. ekran wentylacyjny. W tym celu trzeba ze ścian zbić wszystkie tynki, a ścianki działowe, niekonstrukcyjne rozdzielić przez ich wykucie od ścian zewnętrznych.Odsłonięte mury trzeba bezwzględnie oczyścić i odgrzybić.

Ekran wykonujemy w postaci ścianki murowanej o grubości od 1 do 1 cegły ustawionej w odległości 6 do 14 cm od zawilgoconej ściany na całą jej wysokość. Ściankę stawiamy na izolacji przeciwwilgociowej poziomej złożonej z dwóch warstw papy asfaltowej, sklejonych lepikiem asfaltowym na zimno.

W pomieszczeniach piwnicznych zewnętrzną powierzchnię ekranu trzeba otynkować, natomiast otwory wentylacyjne powinno się zasłonić żeliwnymi kratkami. Przez pozostawienie otworów nawiewnych (14 x 14cm) na zewnątrz podstropem możliwy staje się przepływ powietrza.

Ruch powietrza w szczelinie pomiędzy dobudowanym ekranem a wilgotnym murem powoduje systematyczne jego osuszanie, zaś sam ekran pozostaje suchy. Ponieważ cegły nie będą miały żadnego złączenia ze ścianą zewnętrzną, dodajemy specjalne kątowniki murarskie, które odpowiadają za odpowiednią stabilność ścianek działowych. Na koniec ściany działowe wewnętrzne powinny być zamurowane.